انواع دلایل ایجاد خارش پوست سر یا ریزش مو

خارش پوست سر یک بیماری شایع است. این بیماری در اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود و می تواند نشانه بیماری پزشکی اساسی باشد.

در بعضی موارد ، خارش ممکن است با پوسته پوسته شدن ، لکه های پوستی ، برآمدگی و حتی ریزش مو همراه باشد.ریزش مو بر ساختار یا قدرت فولیکول های مو تأثیر میگذارد. اما پس از درمان موها مجدداً جمع می شوند.

دلایل خارش پوست سر و ریزش مو

طبق آکادمی پوست آمریکا ، هر کس هر از گاهی خارش پوستی دارد و از بین رفتن 50 تا 100 مو در  روز طبیعی است . با این وجود ، ممکن است نگران کننده باشد که خارش پوست بیش از حد یا ثابت باشد و بعد از مدتی متوجه پوسته پوسته شدن پوست سر خود یا ریزش بیش از حد معمول موی خود می شوید

در اینجا برخی از دلایل شایع خارش پوست سر و ریزش مو گفته شده است:

شوره سر

به طور کلی تصور می شود که شوره سر نتیجه غدد بیش فعال در پوست سر است. به همین دلیل شوره معمولاً تا سالهای نوجوانی بروز نمی کند ، بلکه هجوم هورمون ها باعث افزایش سطح تولید شوره در پوست می شوند.

برخی محققان همچنین حدس می زنند که شوره سر (که به آن سبوره نیز گفته می شود) ناشی از عفونت پوستی و فولیکول های مو است که علاوه بر ملتهب کردن پوست سر و ایجاد خارش ریشه مو را تضعیف کرده و منجر به ریزش مو می شود.

پسوریازیس

براساس بنیاد ملی پسوریازیس ، حدود 50 درصد از افرادی که مبتلا به پسوریازیس هستند ، این وضعیت را نمی توانند تشخیص دهند.

  • خشک روی پوست سر
  • پوست سر ملتهب
  • ریزش مو که ناشی از خارش بیش از حد است

آلوپسی آرهاتا

علاوه بر ایجاد خارش و سوزن پوست سر ، آلوپسی آرتا می تواند باعث ریزش موی مو نیز شود. این یسناری باعث ایجاد طاسی در پوست شر می شود. تصور می شود این بیماری هنگامی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های سالم موحمله کند. این بیماری اغلب در افرادی که سابقه خانوادگی سایر بیماری های خود ایمنی مانند دیابت نوع یک یا روماتیسم را دارند ، رخ می دهد .

tinea capitis

به عنوان کرم حلقوی پوست سر شناخته شده است و یک عفونت قارچی است که به عمق شاخه مو نفوذ می کند و باعث خارش و ریزش مو می شود. بسته به نوع قارچ های عفونی ، موها ممکن است در سطح پوست سر شکسته شوند و ساق های مو از بین برود.

این عفونت بسیار مسری است و بیشتر در کودکان خردسال دیده می شود و همچنین می تواند بت علائم زیرهمراه باشد:

  • پوسته پوسته شدن
  • نقاط سیاه و برجسته بر روی پوست سر

واکنش های آلرژیک

در موارد شدید ، واکنش های آلرژیک به مواردی مانند رنگ مو می تواند باعث ملتهب ، خارش دار شدن و ریزش مو شود. در یک مطالعه منتشر شده در ISRN Dermatology ،محققان دریافتند که حساسیت به یک ماده مشترک موجود در رنگ مو قادر به ایجاد ریزش شدید مو در افراد حساس می شود.

فولیکولیت

فولیکولیت التهاب فولیکول های مو است. این بیماری معمولاً در اثر باکتری یا قارچها ایجاد می شود وممکن است در هر جایی که مو رشد کند ، از جمله پوست سر یا روی پوست ایجاد شود  که علاوه بر ایجاد برجستگی های کوچک و خارش دار روی پوست ، فولیکولیت که بر روی پوست سر تأثیر می گذارد و باعث ریزش موی می شود. با درمان مناسب ، موها معمولاً برمی گردند. اما در موارد نادر ، این بیماری می تواند باعث ریزش دائمی مو شود.

منبع : https://www.healthline.com/health/itchy-scalp-hair-loss#prevention

گذاشتن یک دیدگاه