داروهای خانگی برای اسکالپ موی سر

داروهای خانگی برای اسکالپ موی سر

خارش پوست سر معروف به اسکالپ پوست سر ، یک بیماری شایع است. علل مختلفی وجود دارد. شوره سر یک بیماری التهابی پوستی به نام درماتیت سبورئیک را به وجود می اورد که شایع ترین دلایل خارش پوست سر است.

درماتیت سبورئیک درنتیجه استرس ، تغییرات فصلی ، هورمونهای رشد روی پوست ایجاد می شود. شوره سر نیز می تواند ناشی از پوست سر بیش از حد خشک و انواع بیماری های پوستی ایجاد شود.

سایر علل اسکالپ پوست سر شامل موارد زیر است :

 • اختلالات خود ایمنی مانند پسوریازیس
 • عفونت های قارچی ، مانند  زخم تناسلی یا کرم حلقه ای
 • واکنش آلرژیک به محصولی مانند رنگ مو
 • اگزما
 • درماتیت آتوپیک
 • شپش سر
 • استرس یا اضطراب
 • دیابت
 • تبخال یا زونا

برخی از دلایل اسکالپ پوست سر نیاز به درمان پزشکی دارد،بنابراین در صورت علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • بیشتر از یک هفته طول بکشد
 • درد ، زخم یا متورم شدن پوست
 • خارش آنقدر شدید است که در توانایی خوابیدن یا درعملکرد شما اختلال ایجاد کند

چندین داروی خانگی در ادامه گفته شده است که برای اسکالپ پوست سر خارش دار به کار می رود که نیازی به درمان پزشکی ندارد .

سرکه سیب

سرکه سیب منبع ضد باکتری و خواص ضد التهابی و ضد قارچی دارد که می تواند به کاهش خارش ناشی از خشکی پوست کمک کند. سعی کنید سرکه سیب را در آب گرم رقیق کنید و بعد از شامپو از آن در هنگام آبکشی موی خود استفاده کنید .

روغن نارگیل آلی

روغن نارگیل آلی به طور طبیعی از نارگیل استخراج می شود. این ماده حاوی اسید لوریک ، چربی اشباع شده و دارای خواص ضد میکروبی است. اسید لوریک به پوست کمک می کند تا روغن نارگیل را به طور موثر جذب کند. این امر درمانی تسکین دهنده برای خارش پوست سر می باشد.

روغن نارگیل برای خارش ناشی از اگزما و همچنین مقابله با شپش سر مفید است. در سال 2010محققان دریافتند که این ترکیب در ترشح و از بین بردن خارش پوست سر نسبت به پرمترین ، دارویی که برای درمان شپش استفاده می شود قوی تر است.

روغن نعناع

روغن نعناع  در کاهش شوره و تسکین دهنده پوست سر موثر است. سعی کنید آن را با روغن دیگری مانند روغن زیتون رقیق کنید و قبل از شامپو روی پوست سر خود ماساژ دهید.

روغن درخت چای

یک روغن ضروری موجود در فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی است ، روغن درخت چای دارای خاصیت ضد میکروبی ، ضد قارچ و ضد عفونی کننده است. همچنین دارای اثرات ضد التهابی است. روغن درخت چای می تواند برای پوست تحریک کننده باشد ، بنابراین استفاده از آن به مقدار کم یا رقیق بسیار مهم است.

سعی کنید 10 تا 20 قطره روغن درخت چای را به یک شامپوی اضافه کنید یا آن را با روغن زیتون مخلوط کنید و مستقیماً بر روی پوست سر خود ماساژ دهید. روغن درخت چای می تواند به کاهش یا از بین بردن خارش ناشی از شوره سر ، درماتیت سبورئیک و شپش سر کمک کند.

اسید سالیسیلیک

شامپوهای حاوی اسید سالیسیلیک در درمان خارش پوست سر ناشی از پسوریازیس و درماتیت سبورئیک مؤثر هستند. اسید سالیسیلیک بتا هیدروکسی است که در برگهای همیشه سبز و پوست درخت بید وجود دارد. این ماده دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است. همچنین لایه برداری از پوست را انجام می دهد که برای پسوریازیس  موثر است .

بعضی از شامپوهای اسید سالیسیلیک در طول استفاده نیاز به ماساژ در پوست سر دارند که روزانه تکرار می شود. شامپوهایی با این ماده را می توان در فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی ، آنلاین و داروخانه ها یافت.

سولفید سلنیوم

سولفید سلنیوم یک داروی ضد عفونی است که برای درمان درماتیت سبورئیک استفاده می شود و با کند کردن رشد مخمر روی پوست سر مرتبط است،این ماده به عنوان شامپو و لوسیون در دسترس است.

دوز توصیه شده برای سولفید سلنیوم با تجویز دو بار در هفته برای دو هفته انجام می شود و به دنبال آن یک بار در هفته تا یک ماه  باید استفاده شود. اگر از کالای فروشگاهی حاوی سولفید سلنیوم استفاده می کنید ، حتماً دستورالعمل های آن را رعایت کنید. در صورت بروز تحریک یا اگر علائم شما بدتر شود ، استفاده از آن را متوقف کنید.

 

منبع : https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-itchy-scalp

گذاشتن یک دیدگاه